Tipy na výlet

 

Růžkovy Lhotice (5,6 km) mapa trasy - zámeček, patřil otci Bedřicha Smetany. Je zde zpřístupňena expozice věnovaná počátkům Smetanovy tvorby. 

Vlašim (12 km) mapa trasy - zámek (původně středověký hrad), v dnešní době je v něm otevřena expozice mapující přírodu regionu. Vlašim je sídlem firmy Sellier-Bellot, proto je zde i rozsáhlá expozice loveckého a sportovního střelectví. 

Velký Blaník (18 km) mapa trasy - Velký Blaník (638 m.n.m) je bájný vrch opředený pověstí o tajemných rytířích. Nachází se přibližně 10 km od Vlašimi, na silnici č. 125, u obce Louňovice pod Blaníkem. První dvacetimetrová dřevěná rozhledna byla postavena v roce 1895 a sloužila až do roku 1936. Stavba nové rozhledny začala v roce 1940, je dřevěná, krytá šindelem, a má tvar husitské hlásky. Měří 32 metrů a je z ní pěkný pohled na široké okolí Podblanicka.

Otevírací doba:

  • leden-březen: so-ne 10-16
  • duben-září: po-ne 10-17
  • říjen-prosinec: so-ne 10-16

 
Jemniště (24 km) mapa trasy - Zámek označovaný někdy též Jemniště – nový zámek (na rozlišenou od tzv. starého zámku, tj. dodnes dochované středověké tvrze), je instruktivní ukázkou vrcholného baroka. V tomto slohu jej nechali na sklonku první čtvrtiny 18. století postavit Trautmannsdorffové; jiným šlechtickým rodem, s nímž je historie zámku Jemniště po mnoho let spjata, jsou Šternberkové, kterým ostatně náleží i dnes. Pro milovníky zámků je Jemniště ideálním turistickým cílem; stejně tak je lze doporučit k rodinným výletům a případně i k uzavírání manželských svazků, pro které jsou na zámku speciálně upraveny některé interiéry.

Benešov (30 km) mapa trasy - secesní dům čp. 74 postavený v letech 1904 až 1905. V něm je zpřístupněna expozice věnovaná dějinám města a okolí, uměleckým památkám a výtvarníkům, kteří zde působili.

Hrad Kámen (32 km) mapa trasy - Původně gotický, později barokně a romanticky přestavěný hrad Kámen stojí nad stejnojmennou obcí u Pacova. Jméno získal podle skály, na níž byl vybudován a která jej činí zdáli viditelným. Dnešní využití objektu je významně spjato s motocyklovým sportem, protože pod hradem vedla první závodní motocyklová trať v Čechách a i Mezinárodní motocyklová federace byla založena v nedalekém Pacově. Hrad Kámen je tak zajímavý nejen pro milovníky historie a středověké architektury, ale i motocyklového sportu – je zde deponována známá expozice motocyklů s unikátními exponáty.

Pelhřimov (31 km) mapa trasy - Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapující unikátní výkony českých a světových rekordmanů, z nichž mnozí jsou zapsáni v České knize rekordů sídlí v Pelhřimově – městě rekordů.

Konopiště (35 km) mapa trasy - Nejprve nedobytný hrad, poté barokní zámek a nakonec rezidence následníka rakousko – uherského trůnu. Tak vypadá stručná charakteristika zámku Konopiště, který i dnes upoutá každého: odborníka – kastellologa svojí dávnou architekturou, řadového návštěvníka současným pohádkovým výzorem a obecně každého svými interiéry, které dosahují nevyčíslitelných hodnot. Expozice zahrnuje několik prohlídkových okruhů, takže každý návštěvník by si měl vybrat ze široké nabídky.